Якість і безпечність питної води для ваших дітей

Якість і безпечність питної води для ваших дітей

Життя та здоров’я людини тісно пов’язані з навколишнім середовищем, спостерігається зростання антропогенного забруднення ґрунтових вод нітратами, які без очищення споживає населення. За даними Міністерства охорони здоров’я України, вживання води з наднормативним вмістом нітратів небезпечне для здоров’я людини. З цим безпосередньо пов’язане захворювання – водно-нітратна метгемоглобінемія у дітей до 3-х років, летальні випадки від якої реєструються все частіше.

Невідповідність питної води санітарно-мікробіологічним вимогам є основною причиною підвищення захворюваності серед населення на такі інфекційні захворювання, як вірусний гепатит А, черевний тиф, дизентерія, холера, ротавірусні інфекції, лептоспіроз тощо, а також хвороби, пов’язані з хімічним забрудненням води, серед них і водно-нітратна метгемоглобінемія. Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області наголошує, що саме вода з підвищеним вмістом нітратів є головною причиною розвитку цього захворювання у дітей раннього віку.

Метгемоглобінемія спричинена токсичною дією нітратів, що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю, а також у пригніченні активності ферментних систем, які беруть участь у процесах тканинного дихання. Нітратна інтоксикація пов’язана з утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові та розвитком ціанозу.

Групи підвищеного ризику становлять діти до 3-х років (особливо немовлята до 1 року, яких вигодовують сумішами, приготовленими на воді з високим рівнем нітратів), особи похилого віку, хворі на анемію, люди із захворюваннями дихальної та серцево-судинної системи.

Симптоми хвороби у дітей проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». У дітей, вражених цією хворобою, може бути блювання, пронос, збільшене слиноутворення. Згідно з даними МОЗ України, гостре нітратне отруєння у немовлят у 7–8% випадків закінчується смертю.

Метгемоглобінемія найчастіше спостерігається у людей, які використовують воду із децентралізованих джерел водопостачання (колодязів та індивідуальних свердловин). Всі вони мають нормативну зону санітарної охорони – це одна з основних санітарних вимог, яка запобігає бактеріальному та хімічному забрудненню води. Однак через невеликі площі земельних ділянок часто неможливо створити необхідну санітарну зону охорони, тому поряд із джерелами водопостачання знаходяться господарські споруди для тварин, туалети на вигріб, гнойові купи – джерела нітратного забруднення.

Для попередження негативного впливу нітратів на здоров’я населення та запобігання виникненню отруєнь і захворювань, Міністерство охорони здоров’я України рекомендує:

  • не вживати питну воду із колодязів і свердловин, де вміст нітратів перевищує нормативні показники;
  • для приготування їжі та пиття дітей до 3-х років використовувати чисту питну воду, а саме фасовану/бутильовану столову воду;
  • дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів;
  • утримувати територію поблизу колодязя (свердловини) в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку;
  • з обережністю застосовувати мінеральні чи органічні добривав сільському господарстві та приватному секторі;
  • за можливості годувати немовлят перших 6 місяців грудним молоком– його вміст нітратів значно нижчий навіть у разі вживання матір’ю питної води із підвищеною концентрацією нітратів;
  • двічі на рік (навесні та восени) проводити профілактичну дезінфекцію води у колодязіз подальшим лабораторним контролем;
  • у разі виявлення симптомів отруєння терміново звертатися за медичною допомогою.

Зверніть увагу!

Кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність. Таку воду можна використовувати лише для технічних потреб (миття посуду, прибирання, прання білизни тощо).

Не забувайте: дослідження питної води на вміст нітратів допоможе зберегти ваше здоров’я та здоров’я ваших дітей!

Більше інформації  на офіційній сторінці Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області  у Фейсбук: https://www.facebook.com/share/p/1BNE984SwX/?mibextid=wwXIfr

 

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.